SOBOTA 24. února 11:00–12:00

60 min. / Městské divadlo Turnov


GOULD - WARIACJE / Walny-teatr Warszawa GOULD - WARIACJE / Walny-teatr Warszawa

GOULD - WARIACJE / Walny-teatr

loutková hra o J. S. Bachovi a jeho hudbě vyslané do vesmíru


Johan Sebastian Bach, rozzlobený nápadem vyslání jeho variací do vesmíru (což je skutečný nápad astronautů z NASA, která v roce 1977 poslala árii z Goldbergovy variace do vesmíru jako vizitku lidstva pro případné mimozemštany), se rozhodne zbavit lidstvo svého vlastního díla a obdarovat jím ty, kteří ho budou poslouchat v kosmu.

Na Zemi je uspořádán poslední koncert zesnulého po dokončení Variace Glenna Goulda, s vlastní klavírní nahrávkou (ve formě nadloutky). Tím vzniká vlastní hudební testament, který tu zůstane i po tom, když už Bachova hudba nebude na této Zemi.


Autor inscenace: Adam Walny
Hudba: Johan Sebastian Bach
Výtvarník: Mariusz Cholajda
Herecké obsazení: Adam Walny, Mariusz Cholajda


Walny-teatr /Warszawa/

Divadlo Walny-Teatr vzniklo v roce 1999 (navzdory tomu, že od roku 1995 působilo pod jinými názvy, mj. Wielki Teatrzyk Świata /Velké divadýlko světa/ a Teatr Bezradny /Bezmocné divadlo/) z iniciativy Adama Walneho, absolventa režie Fakulty loutkového divadla Divadelní akademie ve Varšavě, stipendisty Ministerstva kultury a národního dědictví. Na Modrého kocoura jezdí hrát pravidelně a jeho představení vždy uvádějí v úžas malé i velké diváky.

Divadlo ve své práci proniká do různých tradic divadla loutky, masek a objektů a to jak ve studiích a na jevištích, tak i v pouličních podmínkách. Využívá loutky také mimo scénu: ve výuce, terapii a divadelním umění. Adam Walny je tvůrcem a hercem mnoha her, např. "Kejklíř a Smrt", "Motýl", "Genesis", "Kameník", "Tajemství Vánoc", "Dědeček", "Noe", "Don Quijote", "Opus Hamlet", "Shakespeare – Made in Poland" nebo "Příběhy kapky vody", s nimiž se účastní nejvýznamnějších loutkářských festivalů v Polsku i zahraničí. Je laureátem mnoha prestižních ocenění. Adam Walny je také autorem příručky pro loutkové divadlo Divadlo objektu (SDK 2007) a zakladatelem Institutu loutkového umění a divadla objektu v Ryglicích.


PARTNEŘI FESTIVALU