Petr Christov

Petr Christov

univerzitní pedagog, překladatel, kritik


K divadlu ho na počátku devadesátých let 20. století nasměřovalo dění na turnovském Gymnáziu a následně též první krůčky Modrého kocoura. Hrál, svítil, dramaturgoval. Se spolužáky, kamarády i staršími ochotníky. K dalším divadlům se prokráčel během studií divadelní vědy a francouzského jazyka a literatury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde se stal i doktorem (filozofie) a začal o divadle učit.


Po přesunu do Prahy mu byla do péče svěřena Katedra divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde nyní působí jako docent teorie a dějin divadla. S oblibou se věnuje francouzskému divadlu romantickému či symbolistnímu, středověkým moralitám nebo současnému psaní pro divadlo a jeho teorii. O divadle píše, přednáší, debatuje. Z francouzštiny překládá povídky, romány i divadelní hry.


Spoluorganizuje Dílnu literárního překladu v Ostravě, podílí se na přípravách festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu/Mange ta grenouille a festivalu českého divadla v Paříži Fais un saut à Prague/Na skok do Prahy, které založili jeho studenti; je členem správní rady divadla MASO-PUST či členem vědecké rady Národního muzea. Snaží se sledovat počiny v oblasti neprofesionální kultury, kulturně-politické dění; i výsledky sportovních utkání. Rád čte Gérarda de Nerval, fandí Bílým tygrům a poslouchá Berry.


Aktuální informace najdete na webu: petrchristov.com a nebo na twitteru @PetrChristov.


PARTNEŘI FESTIVALU