herecká dílna festivalu Modrý kocour 2020 herecká dílna festivalu Modrý kocour 2020 herecká dílna festivalu Modrý kocour 2020

Herecké dílny festivalu Modrý kocour 2020, foto Pavel Charousek

 

Herecká dílna s Frankem Weissem

vede Frank Weisse (Německo)


Herecká dílna je určena nejen pro herce, ale i pro scénáristy a pro všechny, kteří chodili do divadla doposud pouze jako diváci. Jako bonus dilny získají účastníci výuku exotického cizího jazyka v Kalawačtině. Frank zaručuje účastníkům zábavu!


Účastníci dílny se dozvědí, co se skrývá za termínem "Divadlo Utlačovaných". V dílně dále využijeme formy divadla fórum a procesního divadla. Procesní divadlo je forma divadla, která se zabývá aktivně improvizací a zaměřuje se na příčiny a důsledky narušení komunikačních schopností a souvisejících překážek (většina problémů vznikají kvůli nedostatku komunikace). Současně odstraníme klasický rozdíl mezi hercem a divákem. V tomto procesu se herec často může stát divákem a divák se může stát hercem s tím rozhodujícím rozdílem, že divák, který se stane hercem, neví během akce, že je herec. Procesní divadlo pracuje intuitivně, improvizuje, interaguje s prvky epického divadla, je pokusem o další rozvoj divadla utlačovaných, které založil Augusto Boal.


"Divadlo by nemělo pouze interpretovat realitu, ale mělo by ji pomáhat jí změnit." Toto krédo od Augusta Boala používá Frank jako základ svých interaktivních divadelních workshopů. Nejedná se o přednášku nebo o přeříkávání monologů z papíru. Jedná se o workshop, při kterém se hraje, běhá se, křičí se anebo se absolutně mlčí. Je to workshop, při kterém se ze skupiny herců skrze hru stává kolektiv. Workshop, kdy je student skoro neustále v pohybu, ale neřeší se jeho fyzická zdatnost.


A v neposlední řadě mohou účastníci zafungovat jako scénáristé, kteří společně zaznamenají průběh workshopu. Kdo ví, možná vznikne skvělá divadelní hra. Jako výsledek dílny totiž nevylučujeme krátké představení, které uvedeme během festivalu. Rozhodneme se společně.


Studenti nepotřebují nic jiného než oblečení, ve kterém můžou ležet na zemi, skákat a běhat, dále šátek či šál, jeden pár tkaniček a blok a tužku na zápisky.


Dílna bude probíhat v českém jazyce, ale je také vhodná pro účastníky, kteří mluví anglicky, německy, slovensky, maďarsky, polsky nebo kteří vůbec nemluví.

Maximální počet účastníků je 20!


Frank Weisse

Frank Weisse

Frank se narodil, vyrostl a studoval v Německu. Už jako dítě hrál divadlo. Studoval literaturu, věnoval se psychologii, absolvoval v oboru literární věda. Frank je certifikovaný kulturní manažer a školil se mj. na Mezinárodní teatro-terapeutické konferenci v Olomouci.


Pracuje jako performer, hudebník, kulturní manažer, učitel německého jazyka (vyučování pomocí divadelních technik). Píše povídky, básně, pohádky a scénáře.

Frank je iniciátorem, scenáristou a hercem prvního experimentálního dokumentárního filmu s tzv. neviditelným divadlem. Film "Inner noise" dokumentuje situace v pohraničním městě Görlitz (DE) - Zgorzelec (PL) v době pohraničních kontrol.


Vede workshopy intuitivního psaní, improvizačního divadla a divadelní dílny s alternativními a experimentálními formami divadla (jako např. "Divadlo Utlačovaných") v mezinárodních projektech v různých státech, např. divadelní workshop během mezinárodního filmového festivalu Festival International du Film de Nancy „Aye Aye“ (Francie). Frank se věnuje i teatro-terapeutické práci v krizových oblastech v Arménii, Gruzii a na Ukrajině.Herecká dílna se bude jako již tradičně konat v Kulturním Centru Střelnice, Markova 311, Turnov. Dílny 2022 budou probíhat ve čtvrtek 7. 4., v pátek 8. 4. a v sobotu 9. 4. vždy od 13 hodin. V sobotu večer proběhne zároveň veřejná předváděčka.


Cena dílny 2022


Účast na dílnách (bez ubytování)
1500 Kč Poplatek zahrnuje:
  • vstup na tři dny dny dílen (čtvrtek, pátek a sobota včetně veřejné předváděčky)
  • permanentku na celý festival

Jídlo a ubytování si zajišťuje každý účastník sám, lze objednat dopředu. Skupina bude informována emailem.

Přihlášky jsou platné pouze s platbou předem na účet festivalu Modrý kocour č.ú.: 2401383873/2010. Do poznámky příjemci k platbě uveďte Vaše jméno.

Abychom zachovali kvalitu práce a komunikace během dílen, kapacita je omezena!


Přihlášky na dílnu 2022 jsou již uzavřeny.PARTNEŘI FESTIVALU