ČTVRTEK 16. 2. 21:00

JAROSLAV TO SPÍSKAL

Turnovské divadelní studio

Fraška se zpěvy a tanci.

75 min. / Městské divadlo / vstupné 100 Kč (80 Kč studenti)

JAROSLAV TO SPÍSKAL JAROSLAV TO SPÍSKAL

Jaroslav to spískal, aneb Krvavá neděle ve městě nad Jizerou je divadelní hra se zpěvy věnovaná dávné historii města Turnova. Inscenace, kde snoubí se mluvené slovo s hudbou, zpěvy a výtvarnou složkou. Dílko trochu historické, trochu na slavnou historii Turnova poukazující a do současna mířící.

V dávných časech osídlili místo v úrodných meandrech Jizery lidé. Snad tudy prošli Keltové, Germáni a nakonec přišel i kmen Charvátů, z něhož pocházejí Markvarticové. Jaroslav seděl na Hruštici, pod níž město Turnov založil. Větvemi rodu staly se Lemberkové i Valdštejnové. A tady začíná děj hry.

Můžete tomu nevěřit, můžete říkat, že to není pravda, můžete si říkat, co chcete, ale vypadá to, že to bylo tak. Nakonec přichází, jako ve správné frašce, deux ex machina - vědma, která ze středověku hledí do našich časů a předpovídá Turnovu skvělou budoucnost. A jako v dobách obrozeneckých, zpívá se císařská hymna s originálním otextováním, která vzdává městu hold.

Autoři inscenace: Petr Haken, Martin Hybler

Hrají:
Rostislav - Tobiáš Hofhans
Johanka - Theresia Anna Hakenová
Břetislav - Jan Runštuk
Miroslav - Artuš Hašek
Tadeáš - Petr Dolfa Hofhans
Pavel - Lukáš Špetlík
Chůva - Lenka Meixnerová
Špeh - Jiří Kohoutek
Perníkářka - Lenka Dekány
Holka - Klára Jandová
Dirigent - Martin Hybler
Vědma - Eva Kordová
Vavřinec - Ivan Kunetka
Velitel - Jan Hájek j. h.
Hlasy - Jakub Chundela, Mercedes Hofhansová

Zpěváci a muzikanti: Musica Fortuna a Astmatic philharmonic orchestra
Ivan Hájek, Víťa Čapek, František Boban Vokoun, Barbora Jodasová, Marie Koucká, Taťána Nováková, Soňa Fišarová, Lenka Bevilaqua, Hana Kratochvílová, Blanka Blažková, Ivana Marušková, Martin Vít, David Meixner, Vladislav Maruška, Karel Knop

Hudba: Martin Hybler

Výtvarník: Vojta Haken

Turnovské divadelní studio

Je doloženo, že se v Turnově na rynku hrály pašijové hry již v roce 1780. V roce 1810 pro turnovské herce přivezl z Prahy páter Marek hru Dva buchy a tři šuchy. Řádný spolek byl založen v roce 1869, od té doby působí nepřetržitě. V roce 1993 spolek nahradilo studio zabývající se i dětským a studentským divadlem. Historie sborového zpěvu též pamatuje obrozenecké časy. Sbor Fortuna, založený v 80. letech výrazně omladil repertoár i členstvo. Inscenace Jaroslav to spískal je v turnovské historii první, kdy se síly herců a zpěváků takto spojily.


Zpět na PROGRAM...

PARTNEŘI FESTIVALU