Mario Kubaš

Mario Kubaš

ředitel festivalu Modrý kocour
mario@festival-modry-kocour.cz
Manažer, jachtař, podnikatel a univerzitní pedagog


Mario Kubaš je herec, českotelevizní novinář, univerzitní pedagog, jachtař a kulturní manažer. Herectví se začal věnovat na gymnáziu a pod vedením Petra Hakena se postupně dohrál ke slovům Jana Císaře: „Pane kolego, měl byste jít na DAMU.“ Stalo se tak v Úpici v roce 1998. Tak tam šel, vzali ho a potom zase odevzali. Přestěhoval se proto na rok do Prostějova za divadlem Hromadná procházka.

Zlákán však byl poté filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde studoval uměnovědy, estetiku a religionistiku, pak zpět Praha žurnalistika, pak pařížská Sciences-Po kulturní management, pak doktorát na Univerzitě Karlově. Během studií hrál v bezmála deseti filmech (mj. Děvčátko, Pusinky, U mě dobrý), za roli Karla v Děvčátku dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním filmovém festivalu v Soluni.

V letech 2009-2014 působil v kulturní redakci České televize jako redaktor, editor a moderátor. Do České televize se opět s láskou vrátil. Přednáší na domovské katedře arts managementu VŠE kulturní management, média a ekonomiku kultury. Každoročně na tamní půdě pořádá International Week of Arts Management, kam zve přední odborníky na kulturní management z těch nejprestižnějších evropských univerzit. Je hostujícím pedagogem na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Erasmus Brussels University of Applied Sciences and Arts a Artesis Plantijn University College Antwerp. Stal se stipendistou programu vlády Spojených států amerických zaměřeného na studium americké kultury a společnosti, americký velvyslanec jej u sebe doma jmenoval čestným ambasadorem Fulbrightova stipendia.

Mario je spoluzakladatelem e-learningového portálu culturematters.cz. Rád se nerušeně prochází v lese, poslouchá Mahlera, Zelenku či Janáčka, hraje šachy a už se nesnaží dočíst Muže bez vlastností. Je milovníkem moře a jachtingu. Jako kapitán pořádá se svou sailingovou agenturou THIS IS BLUE plavby po všech evropských mořích, severní Atlantický oceán je jeho temnou láskou. Jeho velkou inspirací je v současnosti MMA bojovník Tony Ferguson. Mario propadá bojovým sportům a jako bytostný intelektuál a básník se učí za to nestydět.


PARTNEŘI FESTIVALU